Sports schedule for: Jan 17-22

ATHLETIC EVENTS SCHEDULE: JANUARY 17TH – JANUARY 22ND
MONDAYJANUARY 17TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
    
TUESDAYJANUARY 18TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. North/TartanWSP Ice Arena
5:30pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 4:30pm/6:45pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. JohnsonJohnson High School
WEDNESDAYJANUARY 19TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceHyland Hills Ski Area
5:00pm Wrestling vs. QuadrangularHOME
THURSDAYJANUARY 20TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm2:45pm / 8:15pmBoys Swimming and Diving vs. CentralHumboldt High School
5:00pm3:30pm / 6:30pmWrestling vs. TriangularSt. Croix Lutheran Academy
FRIDAYJANUARY 21ST
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. Rochester LourdesHighland Ice Arena
5:30pm / 7:30pm Girls Hockey vs. Hill MurrayAldrich Arena
5:30pm / 7:00pm C-Squad / Varsity Boys Basketball vs. HumboldtHOME
6:00pm Girls Basketball vs. HumboldtHumboldt High School
SATURDAYJANUARY 22ND
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
11:00am Gymnastics InvitationalPark High School

Sports schedule for: Jan 3-8

MONDAYJANUARY 3RD
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
    
TUESDAYJANUARY 4TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceTheodore Wirth Park
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. VisitationWSP Ice Arena
5:00pm / 7:00pm Boys JV Hockey vs. Simley  Boys Varsity Hockey vs. JohnsonTRIA Rink
WEDNESDAYJANUARY 5TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm3:30pm / 7:30pmWrestling Quadrangular vs. Andover / Irondale / JohnsonJohnson High School
6:00pm Gymnastics vs. Central / Como / OWLHOME
7:00pm5:30pm / 9:00pmBoys Swimming and Diving vs. JohnsonHumboldt High School
THURSDAYJANUARY 6TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MahtomediSt. Croix Rec Center
5:30pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 4:30pm/6:45pm V: 6:00pm/8:15pmBoys Basketball vs. WashingtonWashington
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. WashingtonHOME
FRIDAYJANUARY 7TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. South St. PaulDoug Woog Arena
SATURDAYJANUARY 8TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
 7:30am / 3:45pmDance Team CompetitionAnoka High School
9:00am5:30am / 3:00pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceGiants Ridge
9:00am6:00am / 5:00pmWrestling InvitationalCannon Falls High School
10:00am9:00am / 2:30pmBoys Swimming and Diving InvitationalU of M Aquatic Center
11:00am Gymnastics InvitationalPark Center High School
1:00pm Boys Varsity Hockey vs. St. Francisat East Bethel Ice Arena
5:00pm Girls Varsity Hockey vs. MinnehahaNorth Dale Recreation Center

Sports schedule for: Dec 13-18

MONDAYDATE:  DECEMBER 13TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
    
TUESDAYDATE: DECEMBER 14TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. North/Tartanat WSP Ice Arena
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. Northat North St. Paul High School
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. River FallsHOME
WEDNESDAYDATE:  DECEMBER 15TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Skate Raceat Elm Creek Park Reserve
4:30pm2:45pm / 6:45pmBoys Swimming and Diving vs. Como Parkat Humboldt High School
5:00pm Wrestling Triangular vs. Humboldt / Minneapolis SouthwestHOME
6:00pm Gymnastics vs. Cretin-Derham HallHOME
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. Simleyat Simley High School
THURSDAYDATE:  DECEMBER 16TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:15pm / 4:15pm 6:00pm Boys Basketball vs. Patrick HenryHOME
FRIDAYDATE:  DECEMBER 17TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm / 6:00pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. Two Riversat Two Rivers High School
4:00pm / 6:00pm Girls Basketball vs. Two RiversHOME
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MoraHOME
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Northern Lakesat Breezy Point Arena
SATURDAYDATE:  DECEMBER 18TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
9:00am7:00am / TBDWrestling Invitationalat Trinity School at River Ridge

Sports schedule for: Dec 6-11

MONDAYDATE:  DECEMBER 6TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:30pm Boys JV Hockey vs. Minnehaha Academyat Minnehaha Ice Arena
TUESDAYDATE: DECEMBER 7TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm / 6:15pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. MPLS Southat Minneapolis South High School
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Hastingsat WSP Ice Arena
WEDNESDAYDATE:  DECEMBER 8TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm Wrestling Triangular vs. Harding / St. AgnesHOME
6:00pm Gymnastics vs. JohnsonHOME
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. MPLS Southwestat Minneapolis Southwest High School
THURSDAYDATE:  DECEMBER 9TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. Simleyat Veterans Memorial Community Center
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. Holy AngelsHOME
FRIDAYDATE:  DECEMBER 10TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 6:00pm Girls Basketball vs. MPLS SouthHOME
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Mahtomediat St. Croix Rec Center
5:00pm3:30pm / 7:30pmBoys Swimming and Diving Conference Previewat Humboldt High School
SATURDAYDATE:  DECEMBER 11TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
9:00am6:30am / TBDWrestling Invitationalat Maple Grove High School
10:30am/10:30am 12:00pmC/JV: 9:30am / 11:45pm V: 11:00am / 1:15pmBoys Basketball vs. Hill Murrayat Hill Murray School
11:00am / 1:00pm Boys Hockey vs. South St. Paulat Doug Woog Arena
1:00pm Girls Basketball vs. Mound Westonkaat Mound Westonka High School

Sports schedule for: Feb 17-22

MONDAY DATE:   February 17th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
TUESDAY DATE:  February 18th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:00  / 5:30 / 7:00 p.m. C-Squad / JV-3:15-8:15 p.m.

Varsity 5:00-8:15 p.m.

C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Humboldt at Humboldt High School  
4:30 / 6:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. Humboldt HOME  
WEDNESDAY DATE:   February 19th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 7:00 p.m. 4:15 / 8:15 p.m. JV / Varsity Girls Basketball vs. Como Park at Como Park  
THURSDAY DATE:     February 20th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m. 4:30 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Harding at Harding High School  
6:00 p.m. 2:45 p.m. Boys Swimming Sectional Prelims at Art Downey

Aquatic Center

 
TBD   Boys Hockey Sectional TBD  
FRIDAY DATE:    February 21st
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
11:00 a.m.   Gymnastics: STATE MEET –

Team Championship

at Roy Wilkins Auditorium  
4:30 / 6:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. New Life Academy HOME  
6:00 p.m.   Boys Swimming Sectional Diving at Art Downey

Aquatic Center

 
SATURDAY DATE:    February 22nd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
10:00 a.m.   Wrestling Individual Sectional at Mahtomedi High School  
10:00 a.m.   Boys Diving Sectional Finals at Art Downey

Aquatic Center

 
11:00 a.m.   Gymnastics: STATE MEET – Individual and All-Around Championship  

at Roy Wilkins Auditorium

 
1:00 p.m. 10:00 a.m. Boys Swimming Sectional Finals at Art Downey

Aquatic Center

 
SUNDAY  

2020 NHL skills competition

On Friday, January 24, the annual NHL skills competition was held. In this competition, the best players from all around the NHL compete in competitions based on some of their best skills. This year the competition was held in St. Louis and there were several new events including, for the first time ever, an elite women’s 3-on-3 game.

The first event was the fastest skater; in this event players have to skate one lap around the rink as fast as possible and whoever has the fastest time wins. This year Mathew Barzal won with a time of 13.175 seconds. This ended Connor McDavid’s three year reign, during this time McDavid set the world record for fastest lap around the rink with a time of 13.020 seconds. 

The second event was the save streak competition. In this competition the goalies face a series of shootout attempts and the goalie with the most saves wins. This year the winner was Jordan Binnington with 10 saves. 

The next event was the accuracy shooting competition. In this competition, the players shoot from 25 feet away and try to hit 5 targets in the net as quick as possible. This year the winner was Jacob Slavin with a time of 9.505 seconds.

Next up was the elite women’s 3-on-3 game. This game had two ten minute periods with running time. This is the first year this event was held and team Canada came out on top with a score of 2-1.

The hardest shot competition came next. Shea Weber won this competition with a shot of 106.5mph. Shea Weber’s personal best is 108.5mph and the world record is 108.8 held by Zdeno Chara.

The final event of the first day was the shooting stars competition. In this competition players would shoot 7 pucks from a raised platform and try to hit as many targets as possible. This is the first year this event has been held, and Patrick Kane won with a score of 22.

The NHL skills competition happens every year and although the players get money for winning the events, the competition as a whole is used to raise money for charity and to honor former NHL all stars.

Sports schedule for: Feb 10-15

MONDAY DATE:   February 10th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 / 7:00 p.m. 3:45 / 9:00 p.m. JV / Varsity Boys Hockey vs. Simley at VMCC  
TUESDAY DATE:  February 11th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:00  / 5:30 / 7:00 p.m. 3:15 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Como Park at Como Park High School  
5:30 / 7:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. Como Park HOME  
WEDNESDAY DATE:   February 12th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:30 p.m.   Adapted Hockey PI vs. South Suburban at Bloomington Kennedy  
THURSDAY DATE:     February 13th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
10:00 a.m. 7:30 a.m. (Wednesday) Boys and Girls Nordic Ski:

STATE MEET

at Giants Ridge  
5:15 / 7:00 p.m. 3:15 / 9:00 p.m. JV/Varsity Boys Hockey vs.

St. Francis

at East Bethel Ice Arena  
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Johnson HOME  
5:30 p.m. 3:10 / 6:45p.m. Varsity Girls Basketball vs. Johnson at Johnson High School  
FRIDAY DATE:    February 14th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:30 / 6:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. SPA HOME  
SATURDAY DATE:    February 15th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
10:00 a.m.   Wrestling Sectional vs. Mahtomedi at Mahtomedi High School  
5:00 p.m.   Gymnastics Sectional at Stillwater High School  
5:00 / 7:00 p.m. 3:15 / 9:00 p.m. JV/Varsity Boys Hockey vs. Johnson (Como) at Phalen Arena  
SUNDAY  

Sports schedule for: Feb 3-8

MONDAY DATE:   February 3rd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 / 7:00 p.m. 3:30 / 9:00 p.m. JV / Varsity Boys Hockey vs. Pine City at Pine City Civic Center  
TUESDAY DATE:  February 4th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
10:00 a.m. 7:30 a.m. Boys and Girls Nordic Ski Sectional at Theodore Wirth Park  
4:30 / 6:00 p.m. 2:30 / 8:15 p.m. JV / Varsity Girls Basketball vs. MPLS Patrick Henry at Patrick Henry

High School

 
5:30  / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Washington HOME  
WEDNESDAY DATE:   February 5th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:30 p.m.   Adapted Hockey PI vs. Rochester at Humboldt High School  
5:30 / 7:30  p.m.   JV/Varsity Boys Hockey vs. Coon Rapids Highland Ice Arena  
6:00 p.m.   JV/Varsity Gymnastics Conference Meet HOME  
5:30 p.m. 2:45 / 7:30 p.m. Boys Swimming

Twin Cities Meet

at Minneapolis Southwest

High School

 
THURSDAY DATE:     February 6th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
 

5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.

  C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs.

Bloomington Kennedy

 

HOME

 
 

4:00 / 5:30 / 7:00 p.m.

 

3:10 / 8:15 p.m.

C-Squad / JV / Varsity

Girls Basketball

vs. Henry Sibley

at Henry Sibley

High School

 
FRIDAY DATE:    February 7th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
 

5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.

  C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs.

Como Park

 

HOME

 
5:30 / 7:30 p.m.   JV / Varsity Boys Hockey vs.

Waseca

at Highland Ice Arena  
SATURDAY DATE:    February 8th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
TBD   Danceline Sectional TBD  
TBD   Girls Hockey Sectional TBD  
SUNDAY  

Sports schedule for: Jan 27-Feb 1

MONDAY DATE:   January 27th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
6:00 p.m.   JV/Varsity Wrestling vs. Harding HOME  
TUESDAY DATE:  January 28th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:15 p.m. 2:20 p.m. Boys & Girls Nordic Ski

JV Conference Meet

at Como Golf Course  
5:00 / 7:00 p.m. 3:45 / 9:00 p.m. Boys JV / Varsity Hockey vs.

Henry Sibley

at WSP Ice Arena  
5:30 / 7:00 p.m. 3:10 / 8:15 p.m. C-Squad / Varsity Girls Basketball vs. Harding at Harding High School  
5:30  / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Harding HOME  
WEDNESDAY DATE:   January 29th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 p.m.   Boys Swimming

Conference Diving

at Humboldt High School  
5:30 / 6:00 p.m. 4:30 / 7:30 p.m. JV/Varsity Wrestling vs. Central at Central High School  
6:00 p.m. 4:00 / 8:00 p.m. JV/Varsity Gymnastics vs. Central at Johnson High School  
THURSDAY DATE:     January 30th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
3:30 p.m.   JV / Varsity Girls Hockey vs. Mahtomedi at Lily Lake Park  
4:00 / 5:30 / 7:00 p.m. 3:15 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Central at Central High School  
5:30 / 7:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball

vs. Central

HOME  
5:30 p.m. 2:45 / 8:15 p.m. Boys Swimming

Conference Meet

at St. Catherine University  
5:30 / 7:30 p.m.   JV / Varsity Boys Hockey vs. Mora at Highland Ice Arena  
FRIDAY DATE:    January 31st
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
6:00 p.m. 4:00 / 8:00 p.m. Gymnastics JV Conference Meet at Johnson High School  
5:30 / 7:30 p.m.   JV / Varsity Boys Hockey vs.

St. Francis

at Highland Ice Arena  
SATURDAY DATE:    February 1st
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
8:30 / 9:00 a.m. 7:25 a.m. / 3:00 p.m. JV / Varsity Wrestling Conference Tournament at Johnson High School  
11:00 a.m. / 12:15 p.m.   C-Squad Boys Basketball DH vs. White Bear Lake HOME  
1:00 / 3:00 p.m.   JV / Varsity Girls Hockey vs. Armstrong at WSP Ice Arena  
SUNDAY  

Sports schedule for: Jan 20-25

MONDAY DATE:   January 20th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
11:30 a.m. / 1:00 p.m. 10:00 a.m. / 2:30 p.m.  JV / Varsity Girls Basketball

vs. MPLS Southwest

at Augsburg College  
TUESDAY DATE:  January 21st
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
3:45 p.m. 2:20 p.m. Boys & Girls Nordic Ski Meet at Como Golf Course  
4:00 / 5:30 / 7:00 p.m. 3:15 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Johnson at Johnson High School  
4:30 p.m.   Boys & Girls Alpine Ski Meet at Afton Alps  
5:00 / 7:00 p.m.   JV / Varsity Girls Hockey vs. Bloomington Jefferson at WSP Ice Arena  
5:30 p.m.   Varsity Girls Basketball vs. Johnson HOME  
7:00 p.m. 4:00 / 9:00 p.m. Boys Varsity Hockey vs.

Moose Lake

at Riverside Ice Arena  
WEDNESDAY DATE:   January 22nd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
3:45 p.m.   Boys & Girls Nordic Ski Invitational at Highland Nine-Hole

 Golf Course

 
5:00 p.m. 2:45 / 7:00 p.m. Boys Swimming Meet vs. Central at Humboldt High School  
5:30 / 6:00 p.m.   JV/Varsity Wrestling vs. Washington HOME  
6:00 p.m. 4:00 / 8:00 p.m. JV/Varsity Gymnastics vs. Johnson at Johnson High School  
THURSDAY DATE:     January 23rd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:30 / 6:00 p.m. 3:10 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Girls Basketball vs. Humboldt at Humboldt High School  
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Humboldt HOME  
5:30 / 7:30 p.m.   JV / Varsity Girls Hockey vs. Moose Lake at Riverside Ice Arena  
FRIDAY DATE:    January 24th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
2:00 p.m.   Boys & Girls Alpine Ski Meet at Afton Alps  
10:30 a.m. 7:30 a.m. Boys & Girls Nordic Ski Conference Meet at Wirth Park  
5:00 / 7:00 p.m.   JV / Varsity Girls Hockey vs. Rochester John Marshall at WSP Ice Arena  
5:30 / 7:30 p.m.   JV / Varsity Boys Hockey vs. Rochester Lourdes at Highland Ice Arena  
SATURDAY DATE:    January 25th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
TBD   Danceline Invitational at Simley High School  
10:00 a.m. 8:30 a.m.  / 4:00 p.m. Wrestling Invitational at Rosemount High School  
SUNDAY