Sports schedule for: Nov 11-16

MONDAY DATE:   November 11th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
    Girls Basketball, Gymnastics, Nordic Ski, Alpine Ski, and Boys Hockey begins    
TUESDAY DATE:   November 12th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 / 7:00 p.m.   Girls JV/Varsity Hockey vs.

St. Francis

at WSP Ice Arena  
WEDNESDAY DATE:   November 13th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
THURSDAY DATE:     November 14th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
FRIDAY DATE:    November 15th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 / 7:00 p.m. 3:15 p.m. Girls JV/Varsity Hockey vs.

Osseo

at Dick Vraa Ice Arena  
         
SATURDAY DATE:    November 16th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
SUNDAY  

Sports schedule for: Feb 4-9

MONDAY DATE:   02/04/19
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
 6pm 4pm Wrestling: Varsity Match Vs. Harding at Harding (Rescheduled from(1/30/19) 9pm
TUESDAY DATE:   02/05/19
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
8am 7:30am Nordic Ski: Boys/Girls Varsity SECTIONAL MEET SECTIONAL MEET @ Theodore Wirth Park 4pm
4:30pm   Adapted Hockey: Varsity Game Vs. Dakota United @ Humboldt HS  
5pm 2:30pm Swimming: Boys Varsity Conference Meet Vs Conf Opponents @ Humboldt HS 8:30pm
5/7:15pm 3pm Hockey: Boys JV/Varsity Game Vs. Becker/Big Lake @ Princeton Ice Arena 9pm
4/5:30/7pm 3:15pm Basketball: Boys C/JV/Varsity Game Vs Central  @ Central 8:30pm
5:30/7pm   Basketball: Girls JV/Varsity Game Vs Central @ Highland Park  
WEDNESDAY DATE:  02/06/19
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
 8am   Alpine Ski: Boys/Girls Sectional Meet  Vs. Sectional Opponents @ Wild Mountain  
5:30pm 1:30pm(Humboldt) Adapted Hockey: Varsity Game Vs. Rochester Raiders @ Freidell Middle School  
6pm   Gymnastics: Girls Varsity Meet Vs Central @ Highland Park  
5:30/7:30pm   Hockey: Boys JV/Varsity Game Vs. St. Francis @ Highland Ice Arena  
THURSDAY DATE:   02/07/19  
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
6pm   Gymnastics: Girls JV/Varsity Conference Meet Vs. Conferenece Opponents @ Highland Park  
4:30pm   Adapted Hockey: Varsity Game Vs. Winona Adapted @ Winona Middle School  
4:10pm   Hockey: Boys JV Game Vs. Simley @ Highland Ice Arena  
4/5:30/7pm   Basketball: Boys C/JV/Varsity Game Vs. Harding @ Highland Park  
4/5:30/7pm 3pm Basketball: Girls C/JV/Varsity Game Vs. Harding @ Harding 8pm
FRIDAY DATE:    02/08/19
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
         
SATURDAY DATE:  02/09/19
TIME BUS DEPART EVENT DETAILS BUS RETURN
12/1:30/3pm 11am Basketball: Boys C/JV/Varsity Game Vs. South St. Paul @ South St. Paul 4:30pm

 

Sports schedule for: Feb 26-Mar 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 26-March 3

***At present there are no scheduled events for the week of Mar. 5-10 other than possibility of boys and girls basketball advancing in the section playoffs – We will be transitioning from Winter activities to the Spring Sports Season***

Monday Feb. 26

Adapted CI Floor Hockey vs. Minneapolis Adapted  @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Feb. 27:

Wednesday Feb. 28:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ East Ridge HS 4:30pm

Varsity Girls Basketball Section game TBD 7pm

Thursday, Mar.1:

Boys Basketball @ Minneapolis Southwest  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Friday Mar. 2:

Saturday Mar.3:

Boys Basketball Twin Cities Game TBD @ St. Paul Site

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 19-24

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 19-24

Monday Feb. 19:

Presidents Day

Tuesday Feb. 20:

Adapted CI Floor Hockey vs. Owatonna @ Humboldt 4:30pm
Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders@ Freidell Middle School 5:30pm
Varsity Girls Basketball vs. Johnson @ HP  6pm

Wednesday Feb. 21:

Boys Basketball @ Johnson C-Squad 4  JV @ 5:30   Varsity @ 7pm (Students will need student ID to attend game at Johnson)

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Winona Middle School 4:30pm

Thursday, Feb. 22:

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Apple Valley HS 6:30pm

Friday Feb. 23:

Boys Basketball @ Como Park  C-Squad 4pm  JV 5:30pm Varsity @ 7pm

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Humboldt 4:30pm

Saturday Feb. 24:

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 12-17

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball, Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 12-17

Monday Feb. 12

Adapted PI Floor Hockey vs. South Suburban @ Bloomington Kennedy 4:30pm

Varsity Boys Hockey vs. Bloomington Kennedy @ Highland Arena 4pm  JV @ Bloomington-Kennedy 3pm (Bus from rink 1:30/5pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Phalen 3pm (Bus 2:30/4:30pm)

Tuesday Feb. 13:

Girls Basketball @ Harding C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 2:45/8:15pm)

Boys Basketball vs. Harding @ HP  C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm

Wednesday Feb. 14:

Girls Basketball @ Mpls. Southwest C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 2:45/8:15pm)

Adapted CI Floor Hockey vs. Dakota United @ Eastview HS 4:30pm

Co – Ed Nordic Ski to State Tournament @ Giants Ridge, Biwabik ( Bus 7:30am)

Thursday, Feb. 15:

Co-Ed Nordic Ski State Tournament @ Giants Ridge- Biwabik (Bus return time 8:30pm)

Girls Basketball vs. Humboldt @ HP  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Basketball @ Humboldt  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:30pm)

Friday Feb. 16:

Boys Hockey vs. Henry Sibley @ Highland Arena  JV 5pm  Varsity @ 7:30pm

Saturday Feb. 17:

Boys Hockey vs. Johnson-Como @ Phalen Arena  JV 5  Varsity @ 7pm (Bus 3:30/9pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 5-10

For  a full calendar of events please refer to: www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics,Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 5-10

Monday Feb. 5:

Boys Basketball @ Washington Tech. C-Squad 4, JV 5:30 and Varsity @ 7pm (Bus 3/8:30pm)

Girls Basketball vs. Washington Tech. @ HP C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm

Adapted CI Hockey vs. Suburban South @ Bloomington Jefferson Activity Center 4:30pm

Tuesday Feb. 6:

Co-Ed Nordic Ski Sectional @ Theo Wirth Park(Bus 7:30am/4:30pm)

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Wednesday Feb. 7:

Gymnastics @ North Star 6pm  (Bus 3/8pm)

Wrestling Twin Cities match @ TBD Mpls. Site

Adapted CI Floor Hockey @ Humboldt 4:30

Boys Hockey vs. North Branch @ Chisago Lakes Arena  JV 5:30  Varsity 7pm (Bus 3:15/9pm)

Thursday, Feb. 8:

Boys Basketball vs. Central @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30pm  Varsity @ 7pm
Varsity Conference Gymnastics a @ HP 6pm (HP, Central, Como @ Johnson)
Boys Swim Varsity Twin Cities Meet  @ Mpls. Southwest  5pm (Bus 3:30/6:30pm)

Friday Feb. 9:

Girls Basketball @ Central  C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:15pm)

Boys Varsity Hockey vs. LaCrescent-Hokah @ Highland Arena 4pm

Saturday Feb. 10:

Boys Basketball vs. Humboldt @ HP  C-Squad & JV 10am  Varsity @ 12pm

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 28 – Feb 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 29-February 3

Monday Jan. 29:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Jan. 30:

Co-Ed Nordic Ski JV Championship Meet @ Como GC 3:15 (Bus 2:30/5pm)

Girls Basketball @ Como Park JV 5:30  Varsity @ 7pm (bus 4:30/8:15pm)

Boys Basketball vs. Como Park @ HP C-Squad & JV 5:30   Varsity @ 7pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center 7:30pm (Bus 5:30/9:15pm)

Wednesday Jan. 31:

Adapted CI Hockey @ New Prague 4:30pm

Gymnastics vs. Central  and  & Mpls. South/Roosevelt vs. Washburn @  HP 6pm

Thursday Feb. 1:

Boys Hockey vs. St. Francis @ East Bethel Ice Arena  JV 5:15pm  Varsity @ 7pm (Bus 3/9pm)

Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders @ Humboldt 4:30pm

Boys Varsity Conference Dive @ Humboldt 6pm (Bus 4/ no return bus)

Wrestling @ Sibley HS East Tri Meet 5pm (Bus 2:30/6:30)

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Mpls. Coop @ Parade Ice Garden 4pm

Friday Feb. 2:

Boys Basketball vs. Fridley @ HP  C-Squad & JV 4:30   Varsity @ 6pm

Boys Varsity Hockey vs. Mora @ Highland Arena JV 5:30pm Varsity @  7:30pm

JV Gymnastics Meet @ Johnson 6pm (Bus 3/8pm)

Boys Varsity Swim Conference Meet @ St. Catherine’s 6:30pm (Bus 4:15/9:30pm)

 Saturday Feb. 3:

Varsity & JV Wrestling Conference Meet @ Humboldt 8:30am (Bus 7:20am/5pm)

Boys JV Hockey vs. Southwest Christian @ Highland Arena 10:15am   Varsity vs. Becker/ Big Lake Eagles @ Highland Arena 7pm

JV Gymnastics Meet @ North Star 12pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Woodbury  @ Bielengberg Arena 3pm (Bus 1/4:45pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 22-27

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 22-27

Monday Jan. 22:

Adapted CI ‘Hawks’ Hockey vs. Winona @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Jan. 23:

Co-Ed Nordic Ski Finn Sprint Relays @ Highland Nine-Hole GC 3:15pm
Girls Basketball @ Humboldt C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:15pm)

Boys JV Hockey @ River Falls Wildcat Center 5pm (Bus 3/6:45pm)

Boys Basketball vs. Humboldt @ HP C-Squad & JV 5:30pm  Varsity @ 7pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Mpls. Coop @ Parade Ice Garden 6pm (Bus 4/7:45pm)

Wednesday Jan. 24:

Adapted CI Floor Hockey ‘Hawks’  @ Minneapolis Edison HS 4:30pm

Wrestling vs. Harding @ HP 7pm

Gymnastics vs. Como Park  and Edison-Henry/Washburn@ HP 6pm

Thursday Jan. 25:

Varsity Boys Hockey vs. Moose Lake/Willow River @ Highland Arena 4:10pm

Adapted PI Floor Hockey ‘Hawks’ vs. South Suburban @ Humboldt 4:30pm

Girls Basketball @ Johnson  C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm  (Bus 4:15/8:15pm)

Boys Basketball vs. Johnson @ HP  C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Swim/Dive @ Humboldt 7pm

Friday Jan. 26:

Co-Ed Nordic Ski Conference Meet @ Baker National Park  10:30am  (Bus 7:30am/4pm)

Boys Varsity Hockey vs. Moose Lake/Willow River @ Moose Lake 7pm (Bus 3:30/9pm)

Saturday Jan. 27:

JV Boys Hockey vs. Henry Sibley @ West Side Arena 6pm  (May change to Highland Arena 5:15pm)

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Irondale @ Phalen Arena 7pm

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 15-20

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 15-20

Monday Jan 15:

MLK Holiday

Tuesday Jan. 16:

Co-Ed Nordic Ski @ Baker National Park  3pm (Bus 1:30/5:15pm)

Boys Basketball @ Central C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @7pm (Bus 3pm/8:30pm)

Girls Basketball vs. Central @HP C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm

CI Adapted Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Boys Swim/Dive @ St. Louis Park (Bus 3/7pm)

Wednesday Jan. 17:

Gymnastics  vs. Johnson and Mpls. Southwest vs. Mpls. Washburn @ HP 6pm

Thursday Jan. 18:

Boys Swim vs. Johnson @ Humboldt 5pm(Bus 3/6:45pm)

PI Adapted Floor Hockey  vs. Rochester Raiders @ Freidell Middle School 5:30pm

Girls Basketball @ Christ’s Household of Faith (Salvation Army)  JV 5:30 Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Boys Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center  JV 5:30  Varsity 7:30pm (Bus 3pm for JV and 5:15pm for Varsity/9:30pm)

Girls Varsity ‘Blades’  Hockey vs. Rochester Mayo @ Phalen Arena 7pm

Wrestling @ Central 7pm (Bus 5:30/8:30pm)

Friday Jan. 19:

Girls Basketball vs. Harding @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Basketball @ Harding C-Squad & JV 5:30  Varsity 7pm (Bus 4:30/8:30pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Hyland Hills 4:30pm (Bus 3:30/7pm)

Saturday Jan. 20:

Boys Varsity Hockey vs. Legacy Christian Academy @ Blaine Super Rink 3pm (Bus 1/5pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Theo Wirth Park TBD

Boys Swim True Team Invitational vs. Edina @ South View Middle School 9:30am (Dive bus 7:15/1pm  Swim bus 11:15/3:30pm)

Wrestling Invitational @ Eastview HS 10am (Bus 8:45/5pm)

Gymnastics Invitational @ Park-Cottage Grove 11am

Boys Basketball @ St. Croix Lutheran C-Squad 11am  JV 12:30  Varsity 2pm (Bus 10/3:30pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 8-13

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 8-13

Monday Jan. 8:

Boys Basketball vs. Minnehaha Academy @ HP C-Squad & JV 4:30   Varsity 6pm

Tuesday Jan. 9:
Co-Ed Nordic Ski @ Battle Creek Rec. Ctr. (Bus 2:30/5pm)

Girls Basketball vs. Hudson, Wi. @ HP C-Squad 4pm   JV 5:30pm  Varsity @ 7pm

Boys Hockey @ Coon Rapids Ice Center  JV 5:30  Varsity @ 7:30pm (Bus 3:15/9:30pm)

Girls ‘Blades ‘Hockey vs. Holy Angels @ Richfield Ice Arena 7pm (Bus 5/8:45pm)

Wednesday Jan. 10:

Gymnastics vs. Mpls. Washburn @ Johnson HS 6pm (Bus 3:15/8:15pm)

Thursday Jan.11:

Girls Basketball @ Patrick Henry  C-Squad 5:30pm  Varsity @ 7pm  (Bus 4/8pm)

Wrestling vs. Washington @ HP 7pm
Boys Swim/Dive @ Humboldt 5pm (Bus 3:15/6:45pm)

Friday Jan. 12:

Boys Basketball vs. Washington @ HP C-Squad & JV 5:30   Varsity @ 7pm

Boys Hockey vs. Pine City @ Highland Arena  JV 5:30pm  Varsity @ 7:30pm

Girls Varsity ‘Blades’ Hockey vs. Mankato East @ Phalen 7pm

Girls  Basketball @ Washington C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Saturday Jan. 13:

Wrestling Invitational @ St. Croix Lutheran  (Bus 7am/4pm)

Boys Basketball vs. Henry Sibley @ HP C-Squad @ JV 11:30am  Varsity @ 1pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Henry Sibley @ North Dale Rec. Center (outdoor game) 4pm

Boys Hockey vs. River Falls @ Highland Arena   JV 5:15pm Varsity @ 7:15pm

Go Scots!