Sports schedule for: Jan 13-18

MONDAY DATE:   January 13th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
TUESDAY DATE:  January 14th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
3:45 p.m. 2:20 p.m. Boys and Girls Nordic Ski Meet at Wirth Park  
4:30 / 6:00 p.m.   Girls JV/Varsity Basketball

vs. MPLS Edison

HOME  
5:00 p.m. 2:45 / 7:00 p.m. Boys Swimming vs.

St. Louis Park

at St. Louis Park  
5:00 / 7:00 p.m. 3:45 / 9:00 p.m. Girls JV/Varsity Hockey

vs. Simley

at Veterans Arena (IGH)  
5:00 / 7:00 p.m. 3:45 / 9:00 p.m. Boys JV/Varsity Hockey vs.

Southwest Christian

at Richfield Ice Arena  
5:45 / 5:45 / 7:15 p.m. 4:00 / 8:15 p.m.

 

Boys C-Squad / JV / Varsity Basketball vs. River Falls at River Falls High School  
WEDNESDAY DATE:   January 15th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 6:00 p.m. 4:15 / 7:30 p.m. JV/Varsity Wrestling Triangular at St. Croix Lutheran  
6:00 p.m. 4:00 p.m. JV/Varsity Gymnastics

vs. Como Park

at Johnson High School  
THURSDAY DATE:     January 16th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 p.m. 2:45 / 7:00 p.m. Boys Swimming vs.

Como Park

at Humboldt High School  
5:30 / 7:30 p.m.   Boys JV/Varsity Hockey vs. Dodge County HOME  
FRIDAY DATE:    January 17th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 7:30 p.m. 4:00 / 9:00 p.m. Girls JV/Varsity Hockey vs. Mahtomedi at St. Croix Rec Center  
5:30 / 7:00 p.m. 3:10 / 8:15 p.m. Girls JV/Varsity Basketball

vs. Como Park

at Como Park High School  
6:00 p.m.. 3:45 / 8:15 p.m. Boys and Girls Nordic Ski Rennet Race at Hyland Bloomington  
SATURDAY DATE:    January 18th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
8:00 a.m. 7:00 a.m. / 3:30 p.m. JV/Varsity Wrestling Invitational at St. Croix Lutheran  
9:30 a.m. 10:00 a.m. / 4:00 p.m. Boys Swimming

True Team Meet

at Art Downey

Aquatic Center

 
11:00 a.m.   JV/Varsity Gymnastics Invitational at Park High School  
9:00 a.m. 7:00 a.m. / 5:00 p.m. Danceline Invitational at St. Michael-Albertville High School  
SUNDAY  

Sports schedule for: Dec 9-14

MONDAY DATE:   December 9th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 / 7:00 p.m.   Girls JV/Varsity Hockey

vs. Osseo

at Dick Vraa Ice Arena  
5:30 p.m.   Boys JV Hockey vs.

St. Paul Academy

at Drake Arena  
TUESDAY DATE:  December 10th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
 

4:00 / 5:30 / 7:00 p.m.

 

 

Girls C-Squad / JV / Varsity Basketball vs.

Minnehaha Academy

 

HOME

 
4:15 / 5:30 / 7:00 p.m. 3:15 / 8:15 p.m. C-Squad Boys Basketball

vs. St. Croix Lutheran

at St. Croix Lutheran

High School

 
5:00 / 7:00 p.m.   Girls JV / Varsity Hockey vs. Minneapolis at Parade Ice Garden  
7:00 p.m.   Boys Varsity Hockey vs.

Moose Lake / Willow Rivers

at Highland Ice Arena  
WEDNESDAY DATE:   December 11th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
3:45 p.m. 2:20 p.m. Boys & Girls Nordic Ski Relay at Elm Creek  
5:30 / 6:00 p.m.   JV/Varsity Wrestling

 vs. Humboldt

HOME  
6:00 p.m.   Girls Gymnastics

vs. Como Park

HOME  
THURSDAY DATE:     December 12th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:00 p.m.   Boys Swimming Meet

vs. Johnson

at Humboldt High School  
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.   Boys C-Squad / JV / Varsity Basketball vs. Fridley HOME  
FRIDAY DATE:    December 13th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
  4:00 / 5:30 p.m.  

 

Girls C-Squad / JV / Varsity Basketball vs. Cristo Rey Jesuit HOME  
5:00 / 7:00 p.m.   Girls JV / Varsity Hockey vs. South St. Paul at South St. Paul  
5:30 / 7:30 p.m.   Boys JV/Varsity Hockey vs. May-Port CG at Highland Ice Arena  
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m. 4:30 / 8:15 p.m. Boys C-Squad / JV / Varsity Basketball vs. Simley at Simley High School  
SATURDAY DATE:    December 14th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
    Danceline: Waconia Invitational at Waconia High School  
SUNDAY  

 

Sports schedule for: Dec 2-7

MONDAY DATE:   December 2nd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
TUESDAY DATE:  December 3rd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
 

5:30 / 7:00 p.m.

 

4:00 / 8:15 p.m.

Girls C-Squad/Varsity

Basketball vs.

Brooklyn Center

at Brooklyn Center

High School

 
5:30 / 7:30 p.m.   Boys JV/Varsity Hockey

vs.Henry Sibley

at Highland Ice Arena  
5:30 / 7:00 p.m.   Girls JV/Varsity Hockey vs.

Hill Murray

at WSP Ice Arena  
WEDNESDAY DATE:   December 4th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 6:00 p.m.   JV/Varsity Wrestling vs. Harding HOME  
THURSDAY DATE:     December 5th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
 

4:15 / 5:30 / 7:00 p.m.

 

2:30 / 8:30 p.m.

Girls C-Squad / JV / Varsity Basketball vs.

Mound Westonka

at Mound Westonka

High School

 
 

5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.

  Boys C-Squad / JV / Varsity Basketball vs.

Minneapolis Edison

 

HOME

 
5:15 / 7:00 p.m. 3:15 / 9:00 p.m. Boys JV / Varsity Hockey vs. Cambridge at Isanti Ice Arena  
FRIDAY DATE:    December 6th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:00 / 5:30 / 7:00 p.m.   Boys C-Squad / JV / Varsity Basketball vs. South St. Paul HOME  
5:30 p.m.   Boys Swimming

Conference Preview

at Humboldt High School  
5:30 / 7:00 p.m.   Girls JV / Varsity Basketball vs. North St. Paul at North St. Paul

High School

 
SATURDAY DATE:    December 7th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
9:00 a.m.   Wrestling: Coon Rapids Invitational at Coon Rapids

High School

 
    Danceline Chaska Invitational at Chaska High School  
         
SUNDAY  

Sports schedule for: Feb 26-Mar 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 26-March 3

***At present there are no scheduled events for the week of Mar. 5-10 other than possibility of boys and girls basketball advancing in the section playoffs – We will be transitioning from Winter activities to the Spring Sports Season***

Monday Feb. 26

Adapted CI Floor Hockey vs. Minneapolis Adapted  @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Feb. 27:

Wednesday Feb. 28:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ East Ridge HS 4:30pm

Varsity Girls Basketball Section game TBD 7pm

Thursday, Mar.1:

Boys Basketball @ Minneapolis Southwest  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Friday Mar. 2:

Saturday Mar.3:

Boys Basketball Twin Cities Game TBD @ St. Paul Site

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 19-24

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 19-24

Monday Feb. 19:

Presidents Day

Tuesday Feb. 20:

Adapted CI Floor Hockey vs. Owatonna @ Humboldt 4:30pm
Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders@ Freidell Middle School 5:30pm
Varsity Girls Basketball vs. Johnson @ HP  6pm

Wednesday Feb. 21:

Boys Basketball @ Johnson C-Squad 4  JV @ 5:30   Varsity @ 7pm (Students will need student ID to attend game at Johnson)

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Winona Middle School 4:30pm

Thursday, Feb. 22:

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Apple Valley HS 6:30pm

Friday Feb. 23:

Boys Basketball @ Como Park  C-Squad 4pm  JV 5:30pm Varsity @ 7pm

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Humboldt 4:30pm

Saturday Feb. 24:

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 12-17

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball, Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 12-17

Monday Feb. 12

Adapted PI Floor Hockey vs. South Suburban @ Bloomington Kennedy 4:30pm

Varsity Boys Hockey vs. Bloomington Kennedy @ Highland Arena 4pm  JV @ Bloomington-Kennedy 3pm (Bus from rink 1:30/5pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Phalen 3pm (Bus 2:30/4:30pm)

Tuesday Feb. 13:

Girls Basketball @ Harding C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 2:45/8:15pm)

Boys Basketball vs. Harding @ HP  C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm

Wednesday Feb. 14:

Girls Basketball @ Mpls. Southwest C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 2:45/8:15pm)

Adapted CI Floor Hockey vs. Dakota United @ Eastview HS 4:30pm

Co – Ed Nordic Ski to State Tournament @ Giants Ridge, Biwabik ( Bus 7:30am)

Thursday, Feb. 15:

Co-Ed Nordic Ski State Tournament @ Giants Ridge- Biwabik (Bus return time 8:30pm)

Girls Basketball vs. Humboldt @ HP  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Basketball @ Humboldt  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:30pm)

Friday Feb. 16:

Boys Hockey vs. Henry Sibley @ Highland Arena  JV 5pm  Varsity @ 7:30pm

Saturday Feb. 17:

Boys Hockey vs. Johnson-Como @ Phalen Arena  JV 5  Varsity @ 7pm (Bus 3:30/9pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 5-10

For  a full calendar of events please refer to: www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics,Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 5-10

Monday Feb. 5:

Boys Basketball @ Washington Tech. C-Squad 4, JV 5:30 and Varsity @ 7pm (Bus 3/8:30pm)

Girls Basketball vs. Washington Tech. @ HP C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm

Adapted CI Hockey vs. Suburban South @ Bloomington Jefferson Activity Center 4:30pm

Tuesday Feb. 6:

Co-Ed Nordic Ski Sectional @ Theo Wirth Park(Bus 7:30am/4:30pm)

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Wednesday Feb. 7:

Gymnastics @ North Star 6pm  (Bus 3/8pm)

Wrestling Twin Cities match @ TBD Mpls. Site

Adapted CI Floor Hockey @ Humboldt 4:30

Boys Hockey vs. North Branch @ Chisago Lakes Arena  JV 5:30  Varsity 7pm (Bus 3:15/9pm)

Thursday, Feb. 8:

Boys Basketball vs. Central @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30pm  Varsity @ 7pm
Varsity Conference Gymnastics a @ HP 6pm (HP, Central, Como @ Johnson)
Boys Swim Varsity Twin Cities Meet  @ Mpls. Southwest  5pm (Bus 3:30/6:30pm)

Friday Feb. 9:

Girls Basketball @ Central  C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:15pm)

Boys Varsity Hockey vs. LaCrescent-Hokah @ Highland Arena 4pm

Saturday Feb. 10:

Boys Basketball vs. Humboldt @ HP  C-Squad & JV 10am  Varsity @ 12pm

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 28 – Feb 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 29-February 3

Monday Jan. 29:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Jan. 30:

Co-Ed Nordic Ski JV Championship Meet @ Como GC 3:15 (Bus 2:30/5pm)

Girls Basketball @ Como Park JV 5:30  Varsity @ 7pm (bus 4:30/8:15pm)

Boys Basketball vs. Como Park @ HP C-Squad & JV 5:30   Varsity @ 7pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center 7:30pm (Bus 5:30/9:15pm)

Wednesday Jan. 31:

Adapted CI Hockey @ New Prague 4:30pm

Gymnastics vs. Central  and  & Mpls. South/Roosevelt vs. Washburn @  HP 6pm

Thursday Feb. 1:

Boys Hockey vs. St. Francis @ East Bethel Ice Arena  JV 5:15pm  Varsity @ 7pm (Bus 3/9pm)

Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders @ Humboldt 4:30pm

Boys Varsity Conference Dive @ Humboldt 6pm (Bus 4/ no return bus)

Wrestling @ Sibley HS East Tri Meet 5pm (Bus 2:30/6:30)

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Mpls. Coop @ Parade Ice Garden 4pm

Friday Feb. 2:

Boys Basketball vs. Fridley @ HP  C-Squad & JV 4:30   Varsity @ 6pm

Boys Varsity Hockey vs. Mora @ Highland Arena JV 5:30pm Varsity @  7:30pm

JV Gymnastics Meet @ Johnson 6pm (Bus 3/8pm)

Boys Varsity Swim Conference Meet @ St. Catherine’s 6:30pm (Bus 4:15/9:30pm)

 Saturday Feb. 3:

Varsity & JV Wrestling Conference Meet @ Humboldt 8:30am (Bus 7:20am/5pm)

Boys JV Hockey vs. Southwest Christian @ Highland Arena 10:15am   Varsity vs. Becker/ Big Lake Eagles @ Highland Arena 7pm

JV Gymnastics Meet @ North Star 12pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Woodbury  @ Bielengberg Arena 3pm (Bus 1/4:45pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 22-27

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 22-27

Monday Jan. 22:

Adapted CI ‘Hawks’ Hockey vs. Winona @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Jan. 23:

Co-Ed Nordic Ski Finn Sprint Relays @ Highland Nine-Hole GC 3:15pm
Girls Basketball @ Humboldt C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:15pm)

Boys JV Hockey @ River Falls Wildcat Center 5pm (Bus 3/6:45pm)

Boys Basketball vs. Humboldt @ HP C-Squad & JV 5:30pm  Varsity @ 7pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Mpls. Coop @ Parade Ice Garden 6pm (Bus 4/7:45pm)

Wednesday Jan. 24:

Adapted CI Floor Hockey ‘Hawks’  @ Minneapolis Edison HS 4:30pm

Wrestling vs. Harding @ HP 7pm

Gymnastics vs. Como Park  and Edison-Henry/Washburn@ HP 6pm

Thursday Jan. 25:

Varsity Boys Hockey vs. Moose Lake/Willow River @ Highland Arena 4:10pm

Adapted PI Floor Hockey ‘Hawks’ vs. South Suburban @ Humboldt 4:30pm

Girls Basketball @ Johnson  C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm  (Bus 4:15/8:15pm)

Boys Basketball vs. Johnson @ HP  C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Swim/Dive @ Humboldt 7pm

Friday Jan. 26:

Co-Ed Nordic Ski Conference Meet @ Baker National Park  10:30am  (Bus 7:30am/4pm)

Boys Varsity Hockey vs. Moose Lake/Willow River @ Moose Lake 7pm (Bus 3:30/9pm)

Saturday Jan. 27:

JV Boys Hockey vs. Henry Sibley @ West Side Arena 6pm  (May change to Highland Arena 5:15pm)

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Irondale @ Phalen Arena 7pm

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 15-20

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 15-20

Monday Jan 15:

MLK Holiday

Tuesday Jan. 16:

Co-Ed Nordic Ski @ Baker National Park  3pm (Bus 1:30/5:15pm)

Boys Basketball @ Central C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @7pm (Bus 3pm/8:30pm)

Girls Basketball vs. Central @HP C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm

CI Adapted Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Boys Swim/Dive @ St. Louis Park (Bus 3/7pm)

Wednesday Jan. 17:

Gymnastics  vs. Johnson and Mpls. Southwest vs. Mpls. Washburn @ HP 6pm

Thursday Jan. 18:

Boys Swim vs. Johnson @ Humboldt 5pm(Bus 3/6:45pm)

PI Adapted Floor Hockey  vs. Rochester Raiders @ Freidell Middle School 5:30pm

Girls Basketball @ Christ’s Household of Faith (Salvation Army)  JV 5:30 Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Boys Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center  JV 5:30  Varsity 7:30pm (Bus 3pm for JV and 5:15pm for Varsity/9:30pm)

Girls Varsity ‘Blades’  Hockey vs. Rochester Mayo @ Phalen Arena 7pm

Wrestling @ Central 7pm (Bus 5:30/8:30pm)

Friday Jan. 19:

Girls Basketball vs. Harding @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Basketball @ Harding C-Squad & JV 5:30  Varsity 7pm (Bus 4:30/8:30pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Hyland Hills 4:30pm (Bus 3:30/7pm)

Saturday Jan. 20:

Boys Varsity Hockey vs. Legacy Christian Academy @ Blaine Super Rink 3pm (Bus 1/5pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Theo Wirth Park TBD

Boys Swim True Team Invitational vs. Edina @ South View Middle School 9:30am (Dive bus 7:15/1pm  Swim bus 11:15/3:30pm)

Wrestling Invitational @ Eastview HS 10am (Bus 8:45/5pm)

Gymnastics Invitational @ Park-Cottage Grove 11am

Boys Basketball @ St. Croix Lutheran C-Squad 11am  JV 12:30  Varsity 2pm (Bus 10/3:30pm)

Go Scots!