Category Archives: Wrestling

Sports schedule for: Feb 7-15

ATHLETIC EVENTS SCHEDULE: FEBRUARY 7TH – FEBRUARY 15TH
MONDAYFEBRUARY 7TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
TBD Gymnastics SectionsTBD
5:00pm / 7:00pm2:30pm / 8:45pmBoys Hockey vs. SomersetSomerset Ice Arena
TUESDAYFEBRUARY 8TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
9:00am7:30am / 4:00pmBoys/Girls Nordic Ski SectionsTheodore Wirth Park
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm/6:45pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. Como ParkComo Park High School
WEDNESDAYFEBRUARY 9TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm4:00pm / 6:30pmBoys Swimming and Diving JV Conference MeetHumboldt High School
5:00pm Wrestling Quadrangular vs. Como / Johnson / RichfieldHOME
5:30pm / 7:00pmC/JV: 2:45pm/6:45pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. HumboldtHumboldt High School
THURSDAYFEBRUARY 10TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
4:45pm / 7:00pm Boys Hockey vs. TartanTartan Ice Arena
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. CentralCentral High School
FRIDAYFEBRUARY 11TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm3:00pm / 9:00pmWrestling JV TournamentPatrick Henry High School
5:30pm / 7:00pm Boys Hockey vs. SPA/MPADrake Arena
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. JohnsonHOME
SATURDAYFEBRUARY 12TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
TBD Dance Team SectionsKennedy High School
TBD Gymnastics SectionsWhite Bear Lake High School
9:30am / 11:30am Girls Basketball  vs. Mound WestonkaMound Westonka High School
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. Coon RapidsCoon Rapids Ice Arena

Sports schedule for: Jan 13-Feb 5

ATHLETIC EVENTS SCHEDULE: JANUARY 31ST – FEBRUARY 5TH
MONDAYJANUARY 31ST
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:15pm / 7:00pm2:30pm / 8:45pmBoys Hockey vs. CambridgeIsanti Ice Arena
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. WashingtonHOME
TUESDAYFEBRUARY 1ST
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls JV Nordic Ski RelayComo Golf Course
WEDNESDAYFEBRUARY 2ND
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
TBD Boys/Girls Alpine Ski vs. St. Croix PrepAfton Alps
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. HopkinsWSP Ice Arena
5:00pm / 7:00pm JV Boys Hockey vs. Breck Varsity Boys Hockey vs. La CrescentHighland Ice Arena
5:00pm Wrestling Triangular vs. Benilde St. Margaret / MahtomediHOME
6:00pm Gymnastics Twin Cities MeetHOME
THURSDAYFEBRUARY 3RD
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. MPLS RooseveltMPLS Roosevelt High School
FRIDAYFEBRUARY 4TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. St. FrancisWSP Ice Arena
5:30pm / 7:00pm Boys Hockey vs. St. FrancisHighland Ice Arena
6:00pm Gymnastics  Meet vs. Johnson / Central / Como / OWLHOME
SATURDAYFEBRUARY 5TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
    

Sports schedule for: Jan 24-29

MONDAYJANUARY 24TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
TBD Boys/Girls Alpine Ski vs. St. Croix PrepAfton Alps
TUESDAYJANUARY 25TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski RelayComo Picnic Pavilions
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. SimleyVeterans Memorial Community Center
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. HardingHarding High School
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. HardingHOME
WEDNESDAYJANUARY 26TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm Wrestling Triangular vs. Washington and OgilvieHOME
6:00pm Gymnastics vs. Central/Como/OWLHOME
THURSDAYJANUARY 27TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MinnehahaMinnehaha Academy
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. HardingHOME
FRIDAYJANUARY 28TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
TBD Boys/Girls Alpine Ski vs. StillwaterAfton Alps
TBD Boys/Girls JV Nordic SkiHyland Hills Ski Area
3:45pm7:30am / 4:00pmBoys/Girls Varsity Nordic Ski Conference MeetTheodore Wirth Park
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm/6:45pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. CentralCentral High School
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. South St. PaulWSP Ice Arena
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. CentralHOME
6:00pm4:30pm / 8:00pmBoys Swimming and Diving Conference ChampionshipsHumboldt High School
7:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MinnehahaHighland Ice Arena
SATURDAYJANUARY 29TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
10:00am6:00am / 5:00pmWrestling InvitationalRochester Century High School
12:00pm / 1:30pm 3:00pmC/JV: 9:00am/11:45am V: 11:00am / 1:15pmBoys Basketball vs. Saint ThomasSaint Thomas Acadmey
12:30pm JV Girls Hockey vs. HastingsWSP Ice Arena

Sports schedule for: Jan 17-22

ATHLETIC EVENTS SCHEDULE: JANUARY 17TH – JANUARY 22ND
MONDAYJANUARY 17TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
    
TUESDAYJANUARY 18TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. North/TartanWSP Ice Arena
5:30pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 4:30pm/6:45pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. JohnsonJohnson High School
WEDNESDAYJANUARY 19TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceHyland Hills Ski Area
5:00pm Wrestling vs. QuadrangularHOME
THURSDAYJANUARY 20TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm2:45pm / 8:15pmBoys Swimming and Diving vs. CentralHumboldt High School
5:00pm3:30pm / 6:30pmWrestling vs. TriangularSt. Croix Lutheran Academy
FRIDAYJANUARY 21ST
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. Rochester LourdesHighland Ice Arena
5:30pm / 7:30pm Girls Hockey vs. Hill MurrayAldrich Arena
5:30pm / 7:00pm C-Squad / Varsity Boys Basketball vs. HumboldtHOME
6:00pm Girls Basketball vs. HumboldtHumboldt High School
SATURDAYJANUARY 22ND
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
11:00am Gymnastics InvitationalPark High School

Sports schedule for: Jan 3-8

MONDAYJANUARY 3RD
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
    
TUESDAYJANUARY 4TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceTheodore Wirth Park
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. VisitationWSP Ice Arena
5:00pm / 7:00pm Boys JV Hockey vs. Simley  Boys Varsity Hockey vs. JohnsonTRIA Rink
WEDNESDAYJANUARY 5TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm3:30pm / 7:30pmWrestling Quadrangular vs. Andover / Irondale / JohnsonJohnson High School
6:00pm Gymnastics vs. Central / Como / OWLHOME
7:00pm5:30pm / 9:00pmBoys Swimming and Diving vs. JohnsonHumboldt High School
THURSDAYJANUARY 6TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MahtomediSt. Croix Rec Center
5:30pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 4:30pm/6:45pm V: 6:00pm/8:15pmBoys Basketball vs. WashingtonWashington
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. WashingtonHOME
FRIDAYJANUARY 7TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. South St. PaulDoug Woog Arena
SATURDAYJANUARY 8TH
TIMEBUS TIMESEVENTLOCATION
 7:30am / 3:45pmDance Team CompetitionAnoka High School
9:00am5:30am / 3:00pmBoys/Girls Nordic Ski Classic RaceGiants Ridge
9:00am6:00am / 5:00pmWrestling InvitationalCannon Falls High School
10:00am9:00am / 2:30pmBoys Swimming and Diving InvitationalU of M Aquatic Center
11:00am Gymnastics InvitationalPark Center High School
1:00pm Boys Varsity Hockey vs. St. Francisat East Bethel Ice Arena
5:00pm Girls Varsity Hockey vs. MinnehahaNorth Dale Recreation Center

Sports schedule for: Dec 13-18

MONDAYDATE:  DECEMBER 13TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
    
TUESDAYDATE: DECEMBER 14TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. North/Tartanat WSP Ice Arena
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. Northat North St. Paul High School
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. River FallsHOME
WEDNESDAYDATE:  DECEMBER 15TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
3:45pm2:20pm / 5:15pmBoys/Girls Nordic Ski Skate Raceat Elm Creek Park Reserve
4:30pm2:45pm / 6:45pmBoys Swimming and Diving vs. Como Parkat Humboldt High School
5:00pm Wrestling Triangular vs. Humboldt / Minneapolis SouthwestHOME
6:00pm Gymnastics vs. Cretin-Derham HallHOME
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. Simleyat Simley High School
THURSDAYDATE:  DECEMBER 16TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:15pm / 4:15pm 6:00pm Boys Basketball vs. Patrick HenryHOME
FRIDAYDATE:  DECEMBER 17TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm / 6:00pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. Two Riversat Two Rivers High School
4:00pm / 6:00pm Girls Basketball vs. Two RiversHOME
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. MoraHOME
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Northern Lakesat Breezy Point Arena
SATURDAYDATE:  DECEMBER 18TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
9:00am7:00am / TBDWrestling Invitationalat Trinity School at River Ridge

Sports schedule for: Dec 6-11

MONDAYDATE:  DECEMBER 6TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:30pm Boys JV Hockey vs. Minnehaha Academyat Minnehaha Ice Arena
TUESDAYDATE: DECEMBER 7TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 5:30pm 7:00pmC/JV: 2:45pm / 6:15pm V: 6:00pm / 8:15pmBoys Basketball vs. MPLS Southat Minneapolis South High School
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Hastingsat WSP Ice Arena
WEDNESDAYDATE:  DECEMBER 8TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm Wrestling Triangular vs. Harding / St. AgnesHOME
6:00pm Gymnastics vs. JohnsonHOME
5:30pm / 7:00pm Girls Basketball vs. MPLS Southwestat Minneapolis Southwest High School
THURSDAYDATE:  DECEMBER 9TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
5:00pm / 7:00pm Boys Hockey vs. Simleyat Veterans Memorial Community Center
5:30pm / 5:30pm 7:00pm Boys Basketball vs. Holy AngelsHOME
FRIDAYDATE:  DECEMBER 10TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
4:00pm / 6:00pm Girls Basketball vs. MPLS SouthHOME
5:00pm / 7:00pm Girls Hockey vs. Mahtomediat St. Croix Rec Center
5:00pm3:30pm / 7:30pmBoys Swimming and Diving Conference Previewat Humboldt High School
SATURDAYDATE:  DECEMBER 11TH
TIMEBUS DEPART/RETURNEVENTDETAILS
9:00am6:30am / TBDWrestling Invitationalat Maple Grove High School
10:30am/10:30am 12:00pmC/JV: 9:30am / 11:45pm V: 11:00am / 1:15pmBoys Basketball vs. Hill Murrayat Hill Murray School
11:00am / 1:00pm Boys Hockey vs. South St. Paulat Doug Woog Arena
1:00pm Girls Basketball vs. Mound Westonkaat Mound Westonka High School

This year will be the 37th anniversary of Wrestlemania you do not want to miss this‼ ‼ ‼ ‼

By: Khadar Greer

Image taken from: https://www.sportskeeda.com/wwe/update-wrestlemania-37-changed-wwe

Wrestlemania 37 will be taking place at the new SoFi Stadium in Inglewood, California, on March 28th, 2021. This page will be your main hub for our Wrestlemania 37 predictions. This mostly could possibly have matches that we think could take place at the event.

Drew McIntyre is in the middle of the most aggressive push he’s received in his WWE career at the moment, and deservedly so. He has spent over a decade scratching and clawing his way to the top of the card, and he was finally rewarded for his efforts in the form of a Royal Rumble victory in January. Of course, his future as a main event-caliber competitor was started after beating Brock Lesnar for the WWE Championship at WrestleMania 36. The hope from there is that he’ll be able to maintain momentum and have a successful title reign. Regardless of whether he loses the belt before WrestleMania 37 or not, he should walk into next year’s spring spectacle as the WWE Champion.

There aren’t many men from the ‘SmackDown’ and ‘Raw’ rosters who’d make sense to face him for the championship, but ‘NXT’s’, Adam Cole, should be considered a strong candidate. It’s all but a guarantee that Cole and the rest of Undisputed Era will be a part of the main roster by the close of 2020. They have accomplished everything imaginable in ‘NXT’ and have been ready to move to ‘Raw’ or ‘SmackDown’ for awhile now.

There’s still time for this WrestleMania match to happen in Tampa, Florida, on April 5, but based off how John Cena has been advertised as returning to ‘SmackDown’ on February 28, and Velveteen Dream recently returned to ‘NXT,’ the chances of it coming to fruition any time soon are slim to none.

According to WrestleVotes, Cena has creative freedom to face who he wants at WrestleMania this year, making it all the more mind-boggling that Elias has recently been rumored to be his opponent at the event. Granted, they’ve interacted on ‘The Grandest Stage of Them All’ for the past two years, but the musician is the wrong person to be elevated by working with him. For what it’s worth, Cena went on the record, two years ago at an Orlando convention, to say he would rather have a match with Velveteen Dream over Adam Cole and Ricochet because of how unique of a character he is.

Becky Lynch vs. Ronda Rousey was easily one of WWE’s hottest feuds in 2019, but it can be argued that it wasn’t blown off the right way at WrestleMania 35.

Of course, fans got what they wanted with Lynch pinning Rousey in the main event and reigning supreme as the new ‘Raw’ and ‘SmackDown’ women’s champion, but the finish of the match felt botched and abrupt.

In other words, “The Man” did not decisively defeat “The Baddest Woman on the Planet” as it looked like Rousey’s shoulders weren’t completely pinned down to the mat. Rousey returning to reclaim what she believes she shouldn’t have lost is a natural story to tell. It would have been the perfect WrestleMania match this year, but it’s clear WWE is headed in a different direction with Lynch and ‘NXT’ upstart Shayna Baszler. Anything can happen with the ‘Raw’ women’s division between now and WrestleMania 37, though. Lynch could well lose her spot as the red brand’s top dog, but if she can remain relevant, a rematch with Rousey will be the way to go.

Sports schedule for: Feb 24-29

MONDAY DATE:   February 24th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:00 / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity

Boys Basketball vs Central

HOME  
TUESDAY DATE:  February 25th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
WEDNESDAY DATE:   February 26th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 p.m.   Adapted Hockey PI vs. Rochester at Rochester Friedell

Middle School

 
7:00 p.m.   Girls Basketball Section vs. Henry Sibley at Henry Sibley

High School

 
THURSDAY DATE:     February 27th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m.   C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. MPLS Roosevelt HOME  
6:00 p.m.   Class AA State Meet:

Boys Diving Prelims

at U of M Aquatic Center  
FRIDAY DATE:    February 28th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
9:00 a.m. – 3:00 p.m.

4:00 p.m. – 9:30 p.m.

  Wrestling Individual State Meet

Class AA:

First Round & Quarterfinals

 

at Xcel Energy Center

 
6:00 p.m.   Class AA State Meet:

Boys Swimming Prelims

at U of M Aquatic Center  
SATURDAY DATE:    February 29th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
9:00 a.m. – 2:00 p.m.

4:00 p.m. – 8:30 p.m.

  Wrestling Individual State Meet Class AA:

Semifinals & Championship

 

at Xcel Energy Center

 
6:00 p.m.   Class AA State Meet:

Boys Swimming & Diving Finals

at U of M Aquatic Center  
SUNDAY  

 

Sports schedule for: Feb 17-22

MONDAY DATE:   February 17th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
         
TUESDAY DATE:  February 18th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
4:00  / 5:30 / 7:00 p.m. C-Squad / JV-3:15-8:15 p.m.

Varsity 5:00-8:15 p.m.

C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Humboldt at Humboldt High School  
4:30 / 6:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. Humboldt HOME  
WEDNESDAY DATE:   February 19th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 7:00 p.m. 4:15 / 8:15 p.m. JV / Varsity Girls Basketball vs. Como Park at Como Park  
THURSDAY DATE:     February 20th
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
5:30 / 5:30 / 7:00 p.m. 4:30 / 8:15 p.m. C-Squad / JV / Varsity Boys Basketball vs. Harding at Harding High School  
6:00 p.m. 2:45 p.m. Boys Swimming Sectional Prelims at Art Downey

Aquatic Center

 
TBD   Boys Hockey Sectional TBD  
FRIDAY DATE:    February 21st
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
11:00 a.m.   Gymnastics: STATE MEET –

Team Championship

at Roy Wilkins Auditorium  
4:30 / 6:00 p.m.   JV / Varsity Girls Basketball vs. New Life Academy HOME  
6:00 p.m.   Boys Swimming Sectional Diving at Art Downey

Aquatic Center

 
SATURDAY DATE:    February 22nd
TIME BUS DEPART/RETURN EVENT DETAILS Notes
10:00 a.m.   Wrestling Individual Sectional at Mahtomedi High School  
10:00 a.m.   Boys Diving Sectional Finals at Art Downey

Aquatic Center

 
11:00 a.m.   Gymnastics: STATE MEET – Individual and All-Around Championship  

at Roy Wilkins Auditorium

 
1:00 p.m. 10:00 a.m. Boys Swimming Sectional Finals at Art Downey

Aquatic Center

 
SUNDAY