Sports schedule for: Feb 26-Mar 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 26-March 3

***At present there are no scheduled events for the week of Mar. 5-10 other than possibility of boys and girls basketball advancing in the section playoffs – We will be transitioning from Winter activities to the Spring Sports Season***

Monday Feb. 26

Adapted CI Floor Hockey vs. Minneapolis Adapted  @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Feb. 27:

Wednesday Feb. 28:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ East Ridge HS 4:30pm

Varsity Girls Basketball Section game TBD 7pm

Thursday, Mar.1:

Boys Basketball @ Minneapolis Southwest  C-Squad 4  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Friday Mar. 2:

Saturday Mar.3:

Boys Basketball Twin Cities Game TBD @ St. Paul Site

Go Scots!

Sports schedule for: Feb 19-24

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Boys Swimming, Co-Ed Adapted Floor Hockey. Girls Basketball,
Girls Hockey, Co-Ed Nordic Ski, Wrestling, Gymnastics, Boys Hockey, Boys
Basketball, Alpine Ski

Activities the Week of February 19-24

Monday Feb. 19:

Presidents Day

Tuesday Feb. 20:

Adapted CI Floor Hockey vs. Owatonna @ Humboldt 4:30pm
Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders@ Freidell Middle School 5:30pm
Varsity Girls Basketball vs. Johnson @ HP  6pm

Wednesday Feb. 21:

Boys Basketball @ Johnson C-Squad 4  JV @ 5:30   Varsity @ 7pm (Students will need student ID to attend game at Johnson)

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Winona Middle School 4:30pm

Thursday, Feb. 22:

Adapted PI Floor Hockey vs. Dakota United @ Apple Valley HS 6:30pm

Friday Feb. 23:

Boys Basketball @ Como Park  C-Squad 4pm  JV 5:30pm Varsity @ 7pm

Adapted CI Floor Hockey vs. Winona @ Humboldt 4:30pm

Saturday Feb. 24:

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 28 – Feb 3

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 29-February 3

Monday Jan. 29:

Adapted CI Floor Hockey vs. South Washington County @ Humboldt 4:30pm

Tuesday Jan. 30:

Co-Ed Nordic Ski JV Championship Meet @ Como GC 3:15 (Bus 2:30/5pm)

Girls Basketball @ Como Park JV 5:30  Varsity @ 7pm (bus 4:30/8:15pm)

Boys Basketball vs. Como Park @ HP C-Squad & JV 5:30   Varsity @ 7pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center 7:30pm (Bus 5:30/9:15pm)

Wednesday Jan. 31:

Adapted CI Hockey @ New Prague 4:30pm

Gymnastics vs. Central  and  & Mpls. South/Roosevelt vs. Washburn @  HP 6pm

Thursday Feb. 1:

Boys Hockey vs. St. Francis @ East Bethel Ice Arena  JV 5:15pm  Varsity @ 7pm (Bus 3/9pm)

Adapted PI Floor Hockey vs. Rochester Raiders @ Humboldt 4:30pm

Boys Varsity Conference Dive @ Humboldt 6pm (Bus 4/ no return bus)

Wrestling @ Sibley HS East Tri Meet 5pm (Bus 2:30/6:30)

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Mpls. Coop @ Parade Ice Garden 4pm

Friday Feb. 2:

Boys Basketball vs. Fridley @ HP  C-Squad & JV 4:30   Varsity @ 6pm

Boys Varsity Hockey vs. Mora @ Highland Arena JV 5:30pm Varsity @  7:30pm

JV Gymnastics Meet @ Johnson 6pm (Bus 3/8pm)

Boys Varsity Swim Conference Meet @ St. Catherine’s 6:30pm (Bus 4:15/9:30pm)

 Saturday Feb. 3:

Varsity & JV Wrestling Conference Meet @ Humboldt 8:30am (Bus 7:20am/5pm)

Boys JV Hockey vs. Southwest Christian @ Highland Arena 10:15am   Varsity vs. Becker/ Big Lake Eagles @ Highland Arena 7pm

JV Gymnastics Meet @ North Star 12pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Woodbury  @ Bielengberg Arena 3pm (Bus 1/4:45pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 15-20

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 15-20

Monday Jan 15:

MLK Holiday

Tuesday Jan. 16:

Co-Ed Nordic Ski @ Baker National Park  3pm (Bus 1:30/5:15pm)

Boys Basketball @ Central C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @7pm (Bus 3pm/8:30pm)

Girls Basketball vs. Central @HP C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm

CI Adapted Floor Hockey vs. Dakota United @ Humboldt 4:30pm

Boys Swim/Dive @ St. Louis Park (Bus 3/7pm)

Wednesday Jan. 17:

Gymnastics  vs. Johnson and Mpls. Southwest vs. Mpls. Washburn @ HP 6pm

Thursday Jan. 18:

Boys Swim vs. Johnson @ Humboldt 5pm(Bus 3/6:45pm)

PI Adapted Floor Hockey  vs. Rochester Raiders @ Freidell Middle School 5:30pm

Girls Basketball @ Christ’s Household of Faith (Salvation Army)  JV 5:30 Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Boys Hockey vs. Simley @ Veterans Memorial Community Center  JV 5:30  Varsity 7:30pm (Bus 3pm for JV and 5:15pm for Varsity/9:30pm)

Girls Varsity ‘Blades’  Hockey vs. Rochester Mayo @ Phalen Arena 7pm

Wrestling @ Central 7pm (Bus 5:30/8:30pm)

Friday Jan. 19:

Girls Basketball vs. Harding @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Basketball @ Harding C-Squad & JV 5:30  Varsity 7pm (Bus 4:30/8:30pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Hyland Hills 4:30pm (Bus 3:30/7pm)

Saturday Jan. 20:

Boys Varsity Hockey vs. Legacy Christian Academy @ Blaine Super Rink 3pm (Bus 1/5pm)

Co-Ed Nordic Ski @ Theo Wirth Park TBD

Boys Swim True Team Invitational vs. Edina @ South View Middle School 9:30am (Dive bus 7:15/1pm  Swim bus 11:15/3:30pm)

Wrestling Invitational @ Eastview HS 10am (Bus 8:45/5pm)

Gymnastics Invitational @ Park-Cottage Grove 11am

Boys Basketball @ St. Croix Lutheran C-Squad 11am  JV 12:30  Varsity 2pm (Bus 10/3:30pm)

Go Scots!

Sports schedule for: Jan 8-13

For  a full calendar of events please refer to: http://www.stpaulcity.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of January 8-13

Monday Jan. 8:

Boys Basketball vs. Minnehaha Academy @ HP C-Squad & JV 4:30   Varsity 6pm

Tuesday Jan. 9:
Co-Ed Nordic Ski @ Battle Creek Rec. Ctr. (Bus 2:30/5pm)

Girls Basketball vs. Hudson, Wi. @ HP C-Squad 4pm   JV 5:30pm  Varsity @ 7pm

Boys Hockey @ Coon Rapids Ice Center  JV 5:30  Varsity @ 7:30pm (Bus 3:15/9:30pm)

Girls ‘Blades ‘Hockey vs. Holy Angels @ Richfield Ice Arena 7pm (Bus 5/8:45pm)

Wednesday Jan. 10:

Gymnastics vs. Mpls. Washburn @ Johnson HS 6pm (Bus 3:15/8:15pm)

Thursday Jan.11:

Girls Basketball @ Patrick Henry  C-Squad 5:30pm  Varsity @ 7pm  (Bus 4/8pm)

Wrestling vs. Washington @ HP 7pm
Boys Swim/Dive @ Humboldt 5pm (Bus 3:15/6:45pm)

Friday Jan. 12:

Boys Basketball vs. Washington @ HP C-Squad & JV 5:30   Varsity @ 7pm

Boys Hockey vs. Pine City @ Highland Arena  JV 5:30pm  Varsity @ 7:30pm

Girls Varsity ‘Blades’ Hockey vs. Mankato East @ Phalen 7pm

Girls  Basketball @ Washington C-Squad 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Saturday Jan. 13:

Wrestling Invitational @ St. Croix Lutheran  (Bus 7am/4pm)

Boys Basketball vs. Henry Sibley @ HP C-Squad @ JV 11:30am  Varsity @ 1pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. Henry Sibley @ North Dale Rec. Center (outdoor game) 4pm

Boys Hockey vs. River Falls @ Highland Arena   JV 5:15pm Varsity @ 7:15pm

Go Scots!

Sports schedule for: Dec 11-16

For  a full calendar of events please refer to: http://www.sports.spps.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of December 11-16

Monday Dec. 11:

Boys Basketball @ River Falls C-Squad & JV 5:45pm  Varsity @ 7:15pm ( Bus 4:30/8:30pm)

Tuesday Dec. 12:
Girls Basketball @ Mound Westonka C-Squad 4:15pm  JV 5:30pm  Varsity @ 7pm (Bus 3:15/8:15pm)

Wednesday Dec. 13:

Co-Ed Nordic Ski Classic @ Hyland Hills TBD (Bus 2:20/5pm)

Boys Hockey @ Minnehaha Academy  JV 5pm  Varsity @ 7pm (Bus 3:45 and 5:15/9pm)

Gymnastics @ North Star 6pm (Bus 3/8:15pm)

Thursday Dec. 14:

Boys Swim and Dive @ Humboldt 5pm (Bus 3/6:45pm)

Boys Hockey vs. Moose Lake/Willow River @ Highland Arena  JV 5:15pm  Varsity @ 7:15pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey @ Rosemount 7pm

Wrestling @ Como Park 7pm ( 3:30/8:30pm)

Friday Dec. 15:

Girls Basketball @ Cristo Rey Jesuit HS  JV 5:30pm  Varsity @ 7pm (Bus 4:30/8:15pm)

Boys Basketball vs. Henry Sibley @ HP C-Squad & JV @ 5:30pm  Varsity @ 7pm

Boys Hockey  JV vs. Minnehaha Academy  Highland Arena 5:30pm  Varsity Scrimmage vs. Ely @ Highland Arena 7:30pm

Girls ‘Blades’ Hockey vs. North Shore Storm @ Phalen Arena 7pm

Saturday Dec. 16:

Boys Basketball vs. Chaska @ HP  C-Squad & JV 12pm  Varsity @ 1:30pm

Go Scots!

Sports schedule for: Dec 4-9

For  a full calendar of events please refer to: http://www.sports.spps.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of December 4-9

Monday Dec.4

Tuesday Dec. 5:

Co-Ed Nordic Ski vs. Henry Sibley @ Mendota Trail  3:45pm (Ski to race then Bus return 5:30pm)
Girls Basketball vs. Mpls. Roosevelt @ HP  C-Squad 4pm  JV 5:30  Varsity @ 7pm
Boys Basketball @ Mpls. South C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:30pm)
Girls Varsity ‘Blades’ Hockey vs. Bloomington Jefferson @ Phalen Arena 7pm


Wednesday Dec. 6:

Wrestling @ Johnson Invitational 3:30pm  Varsity @ 7pm (Bus 2:30/8:30pm)

Gymnastics vs. Edison/Henry @ HP 6pm

Thursday Dec. 7:

Girls Hockey to Eveleth (Bus 1pm)

Friday Dec. 8:

Girls Basketball @ Concordia Academy-Roseville C-Squad 4:15  JV 5:30  Varsity @ 7pm (Bus 3/8:15pm)

Boys Swim Conference Preview @ Humboldt 5pm (Bus 3/7:30pm)

Boys vs. Basketball vs. Simley @ HP C-Squad & JV 5:30  Varsity @ 7pm

Boys Varsity Hockey vs. Legacy Christian Academy @ Highland Arena 7:30pm JV vs. St. Francis @ 5:30pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Eveleth-Gilbert @ Miners Memorial Arena 7pm

Saturday Dec. 9

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Northern Lakes Lightening @ Breezy Point Arena TBD

Go Scots!

Sports schedule for: Nov 27- Dec 2

For  a full calendar of events please refer to: http://www.sports.spps.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of November 27- December 2

Monday Nov. 27:

Boys Swim/Dive starts

Girls Basketball @ Harding 3pm (Bus 2:15/4pm)

Tuesday Nov. 28:
Girls Basketball @ Tartan  C-Squad 4pm JV 5:30pm  Varsity @ 7pm (Bus 2:45/8:15pm)

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey @ Fairbault Ice Arena 5pm (Bus 2:45/6:45pm)`

Wednesday Nov.29:

Thursday Nov. 30:

Girls Basketball vs. St. Croix Prep @ HP  C -Squad 4pm JV @ 5:30   Varsity @ 7pm

Wrestling vs. Humboldt @ HP 7pm

Boys Hockey @ Highland Arena  JV 5:30pm  Varsity 7:30pm

Friday Dec. 1:

Girls Basketball @ Waconia HS  C-Squad 4:15pm  JV 5:30pm  Varsity @ 7pm (Bus 2:15/8:15pm)

Boys Hockey @ Pine City Civic Center  JV 5pm  Varsity 7pm (Bus 2:45/9pm)

Gymnastics Conference Preview ( Central, Como, Johnson) @ HP 6pm

Saturday Dec. 2:

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. Rochester Century @ Phalen Arena 1pm

Go Scots!

Sports schedule for: Nov 20-25

For  a full calendar of events please refer to: http://www.sports.spps.org

Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball, Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski

Activities the Week of November 20-25

Monday Nov. 20:

Boys Basketball begins

Wrestling begins

Tuesday Nov. 21:

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey Tournament vs. Henry Sibley @ Baldwin United Civic Center 7:30pm


Wednesday Nov. 22:

Varsity Girls ‘Blades ‘ Hockey Tournament vs. River Falls @ Baldwin United Civic Center 7pm

Thursday Nov. 23:

Friday Nov. 24:

Varsity Girls ‘Blades ‘ Hockey Tournament vs. River Falls @ Baldwin United Civic Center 11:45am

Boys Hockey Tournament vs. Amery @ Amery Wi. Ice Arena  JV @ 12pm   Varsity @ 2pm

Saturday Nov. 25:

Varsity Boys Hockey @ Amery Ice Arena 2pm

Boys JV Hockey Tournament vs. Amery @ Amery Wi. Ice Arena 4:30pm

Varsity Girls ‘Blades’ Hockey vs. River Falls @ Baldwin United Civic Center 3pm

Go Scots!

Sports schedule for: Nov 13-18

For  a full calendar of events please refer to: http://www.sports.spps.org
Winter Sports: Co-ed Nordic Ski, Adapted Floor Hockey, Gymnastics, Girls Basketball,
Boys Basketball, Wrestling, Girls Hockey, Boys Hockey, Boys Swimming, Danceline, Cheerleading, Alpine Ski
Activities the Week of November 13-18
Monday Nov. 13:
Opening Day for Girls Basketball 
Opening Day for Gymnastics 
Opening Day for Boys Hockey 
Opening Day for Alpine and Nordic Ski
Tuesday Nov. 14:

Wednesday Nov. 15:

Thursday Nov. 16:
Boys JV Hockey Scrimmage River Falls vs. Highland/Central @ Highland Arena 5:20pm  Varsity @ 6:30pm
 
Friday Nov. 17:
Saturday Nov. 18:
Varsity Girls ‘Blades’ Hockey @ Mahtomedi 3pm